Nové knihy

Upozornění: Nové knihy jsou k dispozici vždy ve čtvrtek ráno v oddělení pro dospělé.



Rok: 
2024  2023  2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007 
 
Měsíc: 
01  02  03  04  05  06  07  08  09  10  11  12  
 
Řazení: 
Název  Autor  Datum   
 
Kategorie: 
Všechny knihy  Beletrie  Dětské  Naučné 
 


151 dní Pacifickou hřebenovkou

151 dní Pacifickou hřebenovkou

KUTROVÁ Lucie

Lucie je holka, která si plní přání, holka, která je odhodlaná jít za svým snem, a holka, která se rozhodla projít Pacific Crest Trail, dle spousty lidí nejnáročnější dálkovou pěší trasu na světě, vedoucí z Kalifornie přes Oregon a Washington až ke kanadským hranicím (4 300 km). A povedlo se jí to. A přežila to. A že to párkrát bylo o vlásek. A ve své knize nepíše jen o tom, jaké to bylo, jít bez přípravy divočinou, ale taky o tom, jak taková věc člověka změní. A že když se pro něco rozhodnete a zatnete zuby, dokážete všechno. A ještě se u toho hodně naučíte, dost se nasmějete, najdete pravá přátelství a možná i lásku.

 
Bez motoru do Peru

Bez motoru do Peru

MACOUREK Petr

Cestovatel Petr Macourek se po okouzlující plavbě Atlantikem vydává na kole Jižní Amerikou. Na dvě noci se ocitá u hledaného teroristy, jinde přespí u muzikanta omývajícího se ve své moči, snažícího se podivným rituálem zachránit život svému otci a na závěr své jízdy Kolumbií dokonce zažívá nedaleko od sebe i dva útoky levicové organizace FARC. Dobrých lidí je však v Jižní Americe mnohonásobně více, a tak pozitivní zážitky převažují. Až na výjimky se setkává s vlídností a vřelostí obyvatel. Často je mu podána pomocná ruka, což dokresluje fakt, že za ubytování utratil za jedenáct týdnů pouhé dva dolary. Přes Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor dojíždí do Peru a ocitá se u Pacifiku. Tam svádí zoufalý boj se sebou samým. Co dál? Jet za ženskou svých snů do peruánské džungle, nebo pokračovat v cestě Bez motoru kolem světa? Jak to rozhodnout?

 
Bez práce nejsou bagety

Bez práce nejsou bagety

REJŽKOVÁ Magdaléna

Jó, on si žije ve Francii! Slýchají často Češi žijící ve Francii. Ale co se za tímto výkřikem skrývá? Opravdu jim v zemi vína a sýrů létají pochutiny samy do pusy? Nebo se musí jakožto cizinci snažit dvakrát tolik? Jak se jim hledá práce? Jak snášejí Francouze? A co se jim vlastně na tom žít mimo domov tolik líbí?
Odpovědi na tyto otázky se vydala hledat Magdalena Rejžková žijící v Marseille během své soukromé roční Tour de France. Navštívila dvě desítky Čechů, kteří do Francie přišli po roce 1989. Vypravila se za nimi do Alp, do Paříže i na Riviéru. A objevila nečekanou škálu profesí – hokejistu, kuchaře, legionáře, tanečnici, kněze, vědkyni, muzikanty, vysokou úřednici i spoustu dalších.
Bez práce nejsou bagety je kniha nečekaných příběhů, dojemných osudů i vtipných postřehů krajanů, kteří alespoň po nějakou dobu svého života zkoušejí, jaké to je žít ve Francii. Barvité rozhovory doplní originální portréty ilustrátorky Aleny Brunhildy Oswaldové.

 
Demokracie a socialismus

Demokracie a socialismus

První knižní vydání dvou historických dokumentů. Autoři programů Co chtějí socialisté (1934) a Za svobodu do nové Československé republiky (1941) argumentují, že demokracie a socialismus se navzájem doplňují. Tvrdí, že socialismus bez demokracie ani demokracie bez socialismu nemohou nastolit rovnováhu v občanské společnosti. Zastávají se občanských a sociálních práv. Ve své době byly nástinem „cesty z krize“ – politické, ekonomické a sociální, s níž se Československo potýkalo po krachu newyorské burzy v roce 1929.

 
Hlavu mírně vzhůru, ženy!

Hlavu mírně vzhůru, ženy!

MIKULKOVÁ Milena

Být ženou je dar. Být krásnou ženou je poslání. Být spokojenou ženou je umění. Umění, které objevujeme my ženy snad celý život. Protože tím, co je pro nás charakteristické, je naše proměnlivost. Proměnlivost, která je na jednu stranu inspirací, jistým druhem dobrodružství. Na druhou stranu je i bezednou studnicí stále nových výzev. Pro nás samotné, ale i pro naše okolí. A někdy hned na hladině, jindy na svém nejhlubším dně, najdeme to nejcennější - své ženství, svoji hodnotu. Cestu k tomuto pokladu má každá z nás zcela originální. Z jednotlivých milníků na cestě k sebeúctě, k nalezení či potvrzení vlastní hodnoty, je složena mozaika témat této knihy. Chci, aby kniha přinesla ženám pohlazení. Aby probudila povinnostmi a zodpovědností překrytou křehkost. Aby se znovu roztančila ženská ladnost, hravost a půvab, který je ozdobený úsměvem a jiskřičkami štěstí v očích. Aby svět voněl a krásněl. Díky ženám, které chtějí být ženami. Díky mužům, kteří v nich tuto krásu objeví a dovolí ji rozkvést.

 
Jít vlastní cestou

Jít vlastní cestou

GOINS Jeff

Cesta za vlastním posláním je náročná a riskantní, někdy nahání strach, což je důvod, proč ji tak málo lidí dokončí. Toto je kniha o objevování vlastního životního poslání, tom nesmírně cenném pokladu, po kterém všichni toužíme. Je o nalezení úkolu, pro který jsme se narodili. Jak autor vysvětluje, hledání začíná vášní, ale nekončí u ní. Až když se zájmy spojí s tím, co svět potřebuje, začneme žít pro vyšší cíle. Ti, kteří se na této křižovatce ocitli, prožívají něco výjimečného a záviděníhodného. I když je to vzácné, takového cíle může dosáhnout každý, kdo si troufne to zkusit. Líčením vlastní zkušenosti, pozoruhodných příběhů jiných lidí a na základě současného výzkumu motivace a nadání autor ukazuje čtenáři, jak najít své poslání a co čekat na cestě k němu. V každé kapitole vypráví příběh nalezení vlastního poslání po linii na sebe navazujících fází procesu či kroků: 1. Uvědomění 2. Učednictví 3. Praxe 4. Objevování 5. Profese 6. Mistrovství 7. Odkaz. Jeff Goins je spisovatel, motivační speaker.

 
Kulturní vzorce

Kulturní vzorce

BENEDICT Ruth

Kniha Kulturní vzorce patří k nejznámějších klasickým dílům kulturní antropologie. Je zároveň teoretickým základem pro pochopení kulturního relativismu. K tomu autorka vybírá tři extrémní příklady kultur – pueblanský kmen Zuňiů z Nového Mexika, obyvatele ostrova Dobu poblíž Nové Guineje a západokanadské indiány Kwakiutly. Na jejich příkladech se snaží ukázat, že každá kultura má své morální a estetické prvky, jimž můžeme porozumět pouze tehdy, když budeme na kulturu nahlížet jako na celek a z hlediska jí samé. Každá kultura je zároveň autorkou vylíčena tak mistrně, že kniha je poutavou četbou i pro naprosté laiky. Ruth Benedict (1887–1948) byla americká kulturní antropoložka, představitelka kulturního relativismu. Její přístupný a popularizační způsob psaní přispěl k tomu, že se v 60. letech stala téměř kultovní autorkou různých studentských hnutí. Česky vyšla i její kniha Chryzantéma a meč (2013).

 
Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin

Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin

DONALD Graeme

Historie není jen soubor notoricky známých příběhů významných osobností. Ve skutečnosti se doslova hemží zapomenutými a neopěvovanými postavami, jejichž někdy plánované, někdy neúmyslné skutky měly dalekosáhlé následky. Osudy jiných statistů zase poznamenaly velké dějiny způsobem, že z toho jde hlava kolem. A pak tu jsou činy, za nimiž sice stojí proslulí velikáni, ale o kterých se v hodinách dějepisu z nejrůznějších důvodů neučí. O tom všem pojednává tato nesmírně zábavná publikace. Seznámíte se v ní kupříkladu s titulním Mussoliniho holičem, jenž znal nejostudnější tajemství svého vysoce postaveného zákazníka; s hercem a hlasatelem, který za druhé světové války podle všeho namluvil některé z nejslavnějších projevů Winstona Churchilla; se šťastlivcem, jenž přežil výbuchy atomových bomb v Hirošimě i Nagasaki; nebo třeba s vrahem muže, který spáchal atentát na prezidenta Lincolna. A tím to zdaleka nekončí! Vydejte se s námi do zákulisí novodobé historie a odhalte zcela nové stránky zdánlivě dobře známých událostí.

 
Nenásilná komunikace a moc

Nenásilná komunikace a moc

ROSENBERG Marshall B.

Nenásilná komunikace zná dva koncepty moci: moc nad někým a moc s někým. Moc nad někým má ten, kdo druhé kritizuje, obviňuje, zahanbuje, odměňuje či trestá a podobně. Moc s někým má člověk, který zná a uznává svoje hodnoty a potřeby i hodnoty a potřeby druhých lidí, a ti mu v důsledku toho přisuzují pozici moci, protože věří, že jim pomůže v naplňování jejich potřeb. Základem knihy je seminář, který měl v Itálii před lety tvůrce metody Marshall Rosenberg ve spolupráci s Vilmou Costetti, jež byla první trenérkou nenásilné komunikace v Itálii. Formou rozhovoru s účastníky semináře Rosenberg rozebírá různé kontexty moci, např. politiku, podnikání, školu nebo rodinu. Zabývá se i mocí empatie a jejím vlivem na lidské zdraví. Kniha nám jednoduchým jazykem ukazuje, jakým způsobem si teoreticky i prakticky osvojit moc, jejíž síla spočívá v tom, že jednáme v souladu a společně s druhými.

 
Ušijte si zvířátka z plsti a vyšlete je na výlet

Ušijte si zvířátka z plsti a vyšlete je na výlet

GOODING Simone

V této okouzlující knize najdete podrobné popisy a šablony k výrobě roztomilých zvířátek a drobných panenek. Jsou vyrobeny z ručně barvené vlněné plsti a doplněné plstěnými, plátěnými a pletenými doplňky. Zvlněné kopce, procházka po mořském pobřeží, stanování, anebo jen toulání se po lese. Kdo ví, co na cestě uvidíme nebo koho potkáme, či kam nás cesta nakonec dovede? Čeká nás dobrodružství! Vyrobíte si ježka se saněmi, šneka, který žije v poštovní schránce, holčičku přátelící se s medvědem, dvě malé sestřičky a jejich prázdninový stan, lišáka vypraveného k cestě za dobrodružstvím a mnoho dalšího. Všechny tyto modely ožívají na stránkách s kouzelnými ilustracemi Simone Gooding.

 
Účetnictví 1

Účetnictví 1

BÁRKOVÁ Dana, HINKE Jana

Již třetí vydání praktické publikace je kompletně aktualizováno v souladu s úpravou právních předpisů. Zabývá se vedením finančního účetnictví podnikatelů, jehož problematiku objasňuje na příkladech a případových studiích. Procvičíte si sestavování výkazů finančního účetnictví, účtování o dlouhodobém majetku, zásobách, nákladech, výnosech, vlastním kapitálu, penězích a zúčtovacích vztazích. Na konci publikace je uveden závěrečný souhrnný příklad na sestavení účetní závěrky, který prověří komplexnost získaných znalostí, a dále komparace účetního systému vedeného dle právních norem ČR s Mezinárodním standardem účetního výkaznictví pro malé a střední podniky (IFRS for SME).
Publikace se díky své struktuře hodí pro studenty škol s ekonomickým zaměřením, začínající účetní a menší podnikatele.

 
Účetní z Osvětimi

Účetní z Osvětimi

ENGELMANN Reiner

Oskaru Gröningovi bylo dvacet jedna let, když jako přesvědčený příslušník SS nastoupil do služby v koncentračním táboře Osvětim. Jeho úkolem bylo vést záznamy o zabavených cennostech vězňů. I když Gröning věděl o jejich vraždění, svoji práci v Osvětimi omlouval i sám před sebou tím, že je jen účetní, a že se tedy na zabíjení nepodílí. Až za sedmdesát let ho německý soud v rámci jednoho z posledních velkých osvětimských procesů odsoudil za napomáhání při vraždě 300 000 Židů. Reiner Engelmann se na základě rozhovorů a soudních protokolů probírá zastávkami na životní cestě Oskara Gröninga a procesem s jeho osobou. Procesem, který měl pro rodiny obětí koncentračního tábora mimořádný význam. Procesem, který na lavici obžalovaných neposadil jen Oskara Gröninga, ale také celou německou soudní justici. Díky tomu vznikla kniha, která nám nedovolí zapomenout na peklo na zemi stvořené člověkem a která každého z nás nutí položit si otázku, v jakém světě chceme žít.

 
Vertikální zeleninové zahrádky

Vertikální zeleninové zahrádky

MAAG Michael, MAAG Rebekka, MAAG Sibylle

Toužíte po vlastnoručně vypěstované zelenině, ale zápasíte s nedostatkem prostoru? Využijte zeď a zábradlí balkonu, naskládejte záhony na terase nad sebe a vytvořte si vertikální zahradu! Staré bedničky, košíky a nádobí se už zakrátko promění v zásobárnu vitamínů pár kroků od kuchyně. Bude se v ní dařit bramborám, okurkám, rajčatům i hrášku. Pár čerstvých jahod do jogurtu ke snídani a svěží mátové lístky na odpolední ledový čaj – to všechno zvládnete vypěstovat na pár metrech čtverečních. Stačí pár dobrých nápadů a už brzo si dopřejete první vlastní sklizeň.

 
Vše je na svém místě

Vše je na svém místě

SACKS Oliver

Sbírka různorodých esejů, která je oslavou lidské zvědavosti. Přední světový neurolog Oliver Sacks v ní nahlíží z různých úhlů na svůj život a vzpomíná zejména na to, co jej nejvíc ovlivnilo. Přibližuje své dětství, kdy se poprvé zamiloval do sodíku, draslíku a chlóru a začal provádět první pokusy (někdy ne zcela povedené, jak dokazovala exploze sklenic se špatně zakonzervovanými kvasícími sépiemi), získává první zkušenosti se čtením a knihovnami (knihovna v rodném domě byla jeho nejoblíbenější místností, soupeřila pouze s chemickou laboratoří) a muzei (jednou strávil celou noc v síni fosilních bezobratlých), z nichž se stala celoživotní láska. Autor připomíná některé zajímavé klinické případy ze své praxe, jako byla návštěva odlehlé osady mennonitů, kde se vyskytuje neobvyklý počet tourettiků s různými tiky, nebo epidemii spavého onemocnění se "zastavenými" pacienty. Popisuje, jak tyto poruchy povětšinou odrážejí pomalu nastávající změny v mozku, kdy dochází k rozrušení samotných základů vědomí a jáství a ke krátkodobému či trvalému pocítění nicoty. Zmiňuje stigma a nepochopení, které takovéto a podobné choroby stále obklopuje, a dotýká se samotného pojetí medicíny, kdy se lékařské techniky a postupy sice změnily, lidský prožitek však nikoli.