Kompenzační pomůcky

Kompenzační pomůcky pomáhají nahradit zrakové funkce, o které jedinec přišel v důsledku úrazu, nemoci nebo stáří. Cílem je integrace zrakově postižených osob do společnosti, pracovního procesu i usnadnění vzdělávání.

Městská knihovna nabízí k využití v prostorách čítárny nebo i jen k vyzkoušení:


Kamerovou lupu PRISMA

– umožňuje čtení novin a knih, psaní a drobnou ruční práci (vyplnit formulář, podepsat se, luštit křížovku, kreslit).

Čtecí myš Bierley mouse USB

– jedná se ergonomickou kamerovou lupu v provedení myši do ruky. Je vhodná pro čtení novin a knih nebo prohlížení časopisů.

FriendlyVox – PC vybavené programem.

FriendlyVox je ozvučený portál, který umožňuje jednoduše pracovat se službami internetu. Služba mluví česky, slovensky, anglicky a německy, umožňuje práci e-mailem, zpřístupňuje zpravodajské servery (novinky.cz, idnes.cz), k dispozici je denní tisk (Lidové noviny, MF Dnes, včetně regionálních verzí), orientuje se na Youtube a Wikipedii, umí vyhledávat informace o počasí a i jízdních řádech.

Simulační brýle

– sada brýlí navozující atmosféru různých zrakových vad. Brýle pomáhají pochopit, jak zrakově postižený vidí. Mohou pomoci definovat obtíže, kterým jsou lidé s postižením vystaveni.

Zvukové knihy z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana

– jsou určeny zdravotně postiženým, kterým jejich stav neumožňuje číst klasické knihy. Pro půjčování je potřeba předložit doporučení očního nebo jiného speciálního lékaře.

Brýle dioptrické

– pro ty čtenáře, kteří si zapomněli doma brýle, máme k zapůjčení několik typů brýlí s různými dioptriemi.


Pomůcky byly zakoupeny z dotačního programu MK ČR VISK 3 v rámci projektu „Jsme tu pro všechny bez rozdílu“.