Nové knihy

Upozornění: Nové knihy jsou k dispozici vždy ve čtvrtek ráno v oddělení pro dospělé.



Rok: 
2024  2023  2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007 
 
Měsíc: 
01  02  03  04  05  06  07  08  09  10  11  12  
 
Řazení: 
Název  Autor  Datum   
 
Kategorie: 
Všechny knihy  Beletrie  Dětské  Naučné 
 


Bouře nad Gilbertovými ostrovy

Bouře nad Gilbertovými ostrovy

HOYT Edwin P.

Bouře nad Gilbertovými ostrovy je první díl Hoytovy trilogie, věnované boji Američanů proti Japoncům v Tichomoří. Událostem ve středním Pacifiku v roce 1944 je věnována druhá kniha, K Marianám – Válka ve středním Tichomoří: 1944, závěrečným bojům v roce 1945 pak poslední část Kruh se uzavírá – Válka v Tichomoří: 1945. Druhý a třetí díl trilogie vyjdou v nakladatelství NAŠE VOJSKO v letech 2020-2021. Na začátku roku 1943 americký výbor náčelníků štábů schválil postup přes střední Pacifik jakožto nejlevnější a nejefektivnější způsob jak postupovat na Japonsko. Prvním cílem měly být Gilbertovy ostrovy. Invazi na Tarawu a Makin je věnována kniha Edwina P. Hoyta Bouře nad Gilbertovými ostrovy. Plodný americký vojenský historik v ní podrobně popisuje operaci, která byla před zahájením považována za „snadný“ výcvik obojživelných jednotek před mnohem náročnějšími invazními operacemi, kdy si američtí velitelé vyzkouší novou taktiku, nové metody, novou organizaci i nasazení nových zbraní.

 
Čtenáři, vrať se

Čtenáři, vrať se

WOLFOVÁ Maryanne

Digitální média nejsou zlo. Ale s dávkováním raději opatrně. Spolu s rozšiřováním digitálních technologií se v posledních třiceti letech proměnil způsob, jakým konzumujeme média, včetně toho nejstaršího: textu. Dnes se čtení přelévá z platformy na platformu, mezi internetovým prohlížečem a e-knihou, odehrává se především na obrazovkách a stimuluje mozek úplně jiným způsobem než soustředěná četba papírových knih nebo novin. Řada odborníků i laiků se obává, jaké důsledky budou nová média mít na naše intelektuální a kognitivní schopnosti. Neuroložka a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfová v knize Čtenáři, vrať se shrnuje dosavadní vědecké poznání o vlivu digitálních médií na proces čtení a lidský mozek. Nová média nechápe jako ohrožení, nýbrž jako výzvu: už tu s námi jsou, takže se s nimi musíme naučit zacházet tak, aby nám dobře sloužily.

 
Čtyři klíče k životu

Čtyři klíče k životu

BYOCK Ira

Čtyři jednoduché věty – Prosím, odpusť mi, Odpouštím ti, Děkuji a Mám tě rád – mají obrovskou moc, díky níž dokážou napravit a pěstovat naše vztahy i náš vnitřní život. Tyto čtyři věty a jejich citový náboj nám mohou pomoci důstojně a poctivě vyřešit obtíže mezilidských vztahů. Mezinárodně uznávaný odborník v oboru paliativní péče dr. Ira Byock vysvětluje, jak můžeme v každodenním životě používat tato povzbuzující slova a jak díky tomu zlepšit svou citovou pohodu. Názorně ukazuje, že není zbytečné sdělovat lidem, které milujeme, tuto očividnou skutečnost. Na praktických příkladech vysvětluje, jak je dobré oprostit se od letité zášti a škodlivých emocí. Postřehy a příběhy dr. Byocka nám pomáhají vzájemně si odpouštět, oceňovat a milovat bližní a vážit si jich. Umožňují nám vést plnější život. Dr. Byock nám také ukazuje, že i na samém sklonku života je možné dosáhnout překvapivé míry citového uzdravení. Pocit celistvosti a naplnění lze prožít i po rodinné hádce, osobní tragédii či rozvodu, a dokonce i tváří v tvář smrti. Kniha Čtyři klíče k životu nás svou praktickou moudrostí a duchovní silou učí vážit si toho, na čem skutečně záleží. Dr. Ira Byock je významný odborník v oboru paliativní péče, spisovatel a propagátor lepší péče o umírající. Svým výzkumem i knihami pomohl definovat kvalitu života a kvalitu péče o pacienty v pokročilých fázích závažných chorob. Paliativní a hospicovou péčí se zabývá od roku 1978, je zakládajícím členem a bývalým prezidentem Americké akademie hospicové a paliativní péče. V letech 1996 až 2006 působil jako ředitel pro rozvoj a podporu kvality služeb v národním grantovém programu End-of-Life Care nadace Roberta Wooda Johnsona. Od roku 2003 až do července 2013 řídil program paliativní péče v lékařském středisku Dartmouth-Hitchcock v Lebanonu v New Hampshire. Dr. Byock je profesorem komunitní a rodinné medicíny na Geisel School of Medicine v Dartmouthu. V češtině vyšla jeho kniha Dobré umírání.

 
Děti, které se rodí v srdci

Děti, které se rodí v srdci

STRIOVÁ Miloslava

„Poněvadž jsme toužili žít jako každá jiná rodina a nemohli jsme mít vlastní děti, tak jsme přijali děti do adopce. Řekli jsme si: ‚Tak a teď jsme jako každá jiná rodina.‘ Mýlili jsme se.“ Knížka vypráví o dětech, které se narodily v srdci svých náhradních rodičů, které si do života přinesly různé problémy a genetickou zátěž. Život s nimi nebyl a není procházkou růžovým sadem a knížka popisuje „jiné“ rodičovství s otevřeností a zároveň v sobě nese naději pro všechny, kdo by rádi dítě osvojili nebo přijali do pěstounské péče a bojí se, zda to zvládnou. Kniha je retrospektivou, ohlédnutím za dvěma desítkami let rodinného života rodičů a jejich adoptivních dětí a dětí, které rodina přijala do pěstounské péče. Manželé Striovi postupně přijali do své rodiny osm dětí. Kniha osloví zájemce o skutečné příběhy pěstounských a adoptivních rodin.
RNDr. Miloslava Striová vystudovala odbornou matematiku se zaměřením na statistiku, po ukončení studií pracovala jako programátorka. Své profesní zaměření však opustila a nyní se stará o děti, které s manželem přijali do náhradní rodinné péče. S manželem Kamilem adoptovali tři děti a dalších pět přijali do pěstounské péče. U jednoho přijatého dítěte se projevila závažná forma autismu. Díky zázemí manžela a přijatých dětí se v současné době zapojuje do aktivit neziskových organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče, zaměřuje se na medializaci náhradní rodinné péče a života s handicapovaným dítětem.

 
Epigenetika

Epigenetika

GOLOLOBOVOVÁ Blanka

Naše geny tvoří jen malý dílek skládačky, která z nás dělá to, čím jsme. Samotná přítomnost genu v naší DNA totiž ještě nic neznamená, důležitá je i míra jeho aktivity. Pokud je totiž gen „vypnutý“, je to podobné, jako by v buňce vůbec nebyl. K vypínání a zapínání genů přitom dochází pomocí biochemických reakcí, jejichž průběh můžeme ovlivňovat i my sami, především prostřednictvím svého životního stylu. Kniha Epigenetika – chytrý průvodce pro každý den, dává čtivou, srozumitelnou formou odpovědi mj. i na následující otázky: Dokážeme zpomalit stárnutí? Které jídlo je opravdu zdravé a které nikoliv? Jak opravdu účinně zhubnout? Jak zvýšit šanci na miminko? Můžeme zvýšit inteligenci svých dětí? Jak mohou naše emoce ovlivňovat zdraví? Je pohyb vážně nezbytný? Jak zvýšit výkonnost sportovců? Proč vznikají civilizační nemoci a jak jim předcházet?

 
Jedlá soda

Jedlá soda

Jedlá soda - ačkoliv tento nenápadný bílý prášek koupíte téměř v každém supermarketu, jeho podivuhodné schopnosti zná jen málokdo. Naši prarodiče sodu ještě běžně používali, později však upadl tento "zázračný prostředek" do zapomnění, protože jej stále více vytlačovaly nejrůznější výrobky v lákavých obalech. Přitom to jde téměř vždy mnohem levněji, zdravěji a ekologičtěji - s jedlou sodou! Jako bezpečná a udržitelná alternativa a zároveň univerzální domácí prostředek nahradí jedlá soda mnoho dalších výrobků v domácnosti, kuchyni, koupelně, při praní i na zahradě. Navíc je oproti nim téměř zadarmo, skvěle funguje a nezanechává za sebou žádné látky škodlivé pro životní prostředí. To je hodně dobrých důvodů, proč by jedlá soda neměla chybět v žádné domácnosti. Jedlá soda je - prospěšná pro zdraví: Díky jedlé sodě se můžete ve své domácnosti zbavit mnoha pochybných látek v deodorantech, mycích prostředcích, vlasové kosmetice a spol. a nahradit je neškodnými, ale stejně účinnými alternativami; - prospěšná pro životní prostředí: Domácí alternativy s jedlou sodou nešetří jen ohromné množství obalového odpadu a chemie, ale jsou také zcela neškodné pro životní prostředí; - prospěšná pro vaši peněženku: Zapomeňte na drahé speciální výrobky na každý problém, díky mnohem levnější jedlé sodě bude většina z nich zbytečná; - prospěšná pro vás osobně: Výroba domácích pomocníků přináší radost, podporuje kreativitu, posiluje sebevědomí,
a navíc díky ní budete o něco nezávislejší.

 
Kdo ví, kde budu zítra

Kdo ví, kde budu zítra

ETZLER Tomáš, ŠÍDLO Jindřich

Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí? Dva ostřílení novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.

 
Lid mi říká Evita

Lid mi říká Evita

OPATRNÝ Josef

Pocházela z chudých poměrů argentinské provincie, ve škole vynikala jenom v recitaci. V patnácti letech odešla z domova a zamířila do hlavního města země, kde začínala jako herečka druhořadých rolí. Široce známou se stala díky účinkování v rozhlasových hrách, jako celebrita se účastnila charitativních akcí, kde se seznámila s jedním z představitelů vojenského režimu Juanem Domingem Perónem. Po dvou letech se stala jeho manželkou a absolvovala s ním kampaň před prezidentskými volbami vrcholící vítězným vstupem do prezidentského paláce. Nikdy neměla žádnou oficiální státní funkci, dosáhla však vlivu jako žádná žena předtím v argentinské historii. Otevřela tak cestu do vysoké politiky nejen ženám v Argentině, ale v celé Latinské Americe, kde se stala, a dodnes zůstala, symbolem levé části politického spektra.

 
Připoutej se, nebo umře jednorožec!

Připoutej se, nebo umře jednorožec!

ACHTERWINTER Felix, HAYERS Johannes

Odlehčený a zábavný rádce obsahuje celkem sto tipů určených zoufalým rodičům, kteří mají pocit, že už při výchově vyzkoušeli naprosto všechno – ale marně.
Autoři shromáždili nejlepší výchovné triky docela normálních rodičů. I když – je Angelika normální, když se vloupe do vlastního bytu, aby svého syna konečně naučila zamykat dveře? Je Marie normální, když nutí svou dceru zapnout si bezpečnostní pás vyhrožováním, že jinak umře jednorožec? Ovšem ať už jsou citovaní rodiče normální nebo ne, ať jsou jejich výchovné triky legální nebo ne, důležité je, že fungovaly.

 
Sám kolem světa svérázně

Sám kolem světa svérázně

DOLEČEK Martin

Martin Doleček (nar. 1984) je mezi jachtaři znám také jako "námořní svéráz" díky svým plavbám. Poslední jeho "akcí" bylo obeplutí světa solo na malé plachetnici, tuto plavbu ukončil úspěšně na jaře 2019. Cestou ho potkalo mnoho hezkého, krásná místa, mnoho nových přátel, ale také hromada smůly a neustálý souboj nejen s oceány, ale také s financemi. Plachetnici Alya si postavil sám v Čechách, několikrát s ní přeplul Atlantik a pak se vydal na sólo plavbu kolem světa. U východního pobřeží Austrálie ztroskotal na mělčině v naprosté pustině, už myslel, že je konec jeho velkého snu, dokázal ale s pomocí skoro pohádkových náhod a postav loď zachránit a opravit a celou plavbu na jaře 2019 teprve jako druhý Čech v historii dokončit.

 
Síla osmi

Síla osmi

MCTAGGARTOVÁ Lynne

Lynne McTaggartová ve své knize předkládá převratné, ohromující poznatky o zázračné síle myšlenky, sdílené skupinou, a o jejím bumerangovém efektu.
Co vysíláme do vesmíru, to se k nám vrací v zesílené formě. Přestože je síla úmyslu – energie pozitivní myšlenky – obecně vnímána jako zdroj změn, nesmírná síla myšlenky sdílené skupinou dosud prozkoumána nebyla. V Síle osmi přináší Lynne McTaggartová, odbornice na spirituální vědu, pozoruhodné výsledky deset let trvajících experimentů zaměřených na to, jak může myšlenka sdílená osmi lidmi uzdravovat a měnit celý svět k lepšímu. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků z oblasti výzkumu mozku, experimentů Gregga Bradena (autora knihy MATRIX, Božský zdroj) i výsledků vlastního univerzitního bádání zde představuje solidní důkazy o tom, že existuje síla kolektivního vědomí i jak funguje. S pomocí této poutavé a jednoduše srozumitelné knihy se můžete naučit uvolnit energii ukrytou ve vašem nitru a používat ji k tomu nejlepšímu účelu – k uzdravení sebe i světa kolem.

 
Vyhořet může každý

Vyhořet může každý

CIBULKA Aleš, HONZÁK Radkin, PILÁTOVÁ Agáta

Syndrom vyhoření dokazuje, že pracovitost není jen ctnost. Práci na 150 % nikdo neocení. Moderátor Aleš Cibulka, mezzosopranistka Dagmar Pecková a sportovní reprezentantka Olga Šípková otvírají svou 13. komnatu o tom, jak je maximální nasazení svedlo po pekel. Téma po odborné stránce zpracovali MUDr. Radkin Honzák a publicistka Agáta Pilátová. Poučte se z chyb druhých – pokud chcete hořet, a ne vyhasnout. Kniha otevírá ediční řadu Destigma, která se za přispění známých osobností snaží změnit pohled na psychické problémy různého typu. Radkin Honzák (* 1939) vedl deset let Oddělení lékařské psychologie, psychoterapie a psychosomatiky 1. lékařské fakulty UK, dodnes pracuje v IKEM v ambulanci a v transplantačním programu. Ve Vyšehradu vyšla v několika vydáních jeho kniha Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření, ohromný úspěch zaznamenal knižní rozhovor s Renatou Červenkovou Všichni žijem’ v blázinci a Psychosomatická prvouka. K aktuálním otázkám se Radkin Honzák trefně vyjadřuje na blogu na www.aktualne.cz. Aleš Cibulka (* 1977), televizní a rozhlasový moderátor. V roce 2016 se stal v anketě Týtý třetím nejoblíbenějším průvodcem zábavných pořadů. Patnáct let působil v České televizi, pět let pak v TV Barrandov. Od roku 2004 moderuje v Českém rozhlase talk show Tobogan. Letos podvanácté vychází Cibulkův kalendář pro pamětníky, už čtvrtého dílu se dočkala jeho publikace Černobílé idoly, knih o Nataše Gollové se prodalo více než 180 000 kusů. Agáta Pilátová (* 1938), kulturní publicistka, píše články z oblasti kultury, filmové a literární recenze, rozhovory s umělci. Editovala několik desítek knižních publikací, mj. pro vydavatelství Radioservis či edici Podkarpatská Rus, na některých se podílela i autorsky. Připravuje též tematické výstavy a kulturní pořady.