Nové knihy

Upozornění: Nové knihy jsou k dispozici vždy ve čtvrtek ráno v oddělení pro dospělé.



Rok: 
2024  2023  2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007 
 
Měsíc: 
01  02  03  04  05  06  07  08  09  10  11  12  
 
Řazení: 
Název  Autor  Datum   
 
Kategorie: 
Všechny knihy  Beletrie  Dětské  Naučné 
 


Proč spíme

Proč spíme

WALKER Matthew

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. O co přicházíte? Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Evoluce nás touto bezbrannou fází denního rytmu nevybavila náhodou! Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že nedostatek spánku nás může mnoha různými způsoby zabít.

 
Svítící děti

Svítící děti

KARDARAS Nicholas

Všichni je vídáme: děti hypnoticky hledí na zářící obrazovky v restauracích, na dětských hřištích i s kamarády doma. A jejich počet roste. Jako virtuální pandemie se dětské svítící tváře množí. Ale za jakou cenu? Je to jen neškodná dobová móda, která odezní, nebo jen schovívavost rodičů? A co hlasy, které tvrdí, že obrazovky dětem prospívají jako interaktivní vzdělávací nástroj? V knize Svítící děti dětský klinický psycholog Dr. Nicholas Kardaras zkoumá, jak technologie – přesněji řečeno obrazovka se vší její zářící všudypřítomností – zasáhla mozky celé generace dětí. Výzkum mozkových skenů ukazuje, že stimulující zářící obrazovky aktivují dopamin v mozku podobně jako sex. A každým dnem vyšší hromádka klinického výzkumu dává do souvislosti právě obrazovky s poruchami, jako jsou ADHD, závislost, úzkost, deprese, zvýšená agresivita, a dokonce psychóza. Nejvíce šokující je, že nedávné studie mozkových skenů přesvědčivě ukazují, že nadměrná expozice obrazovkám může mozek mladého člověka, který je ještě ve vývinu, poškodit neurologicky stejným způsobem jako závislost na kokainu. Nicholas Kardaras se ve své studii noří do sociologických, psychologických, kulturních a ekonomických faktorů, které se podílejí na globální technologické pandemii. A činí tak s jediným cílem: prozkoumat účinek všech těch úžasných zářících technologií na děti, jejich vývoj, socializaci i duše. V knize jsou navíc obsaženy skutečné příběhy ať už z Kardarasovy klinické praxe, nebo medializované případy, jako byla školní střelba v Newtownu.

 
Tři guineje / Vlastní pokoj

Tři guineje / Vlastní pokoj

WOOLF Virginia

V eseji Tři Guineje, která vznikla roku 1938, se Woolfová myšlenkově vyrovnává s hrozbou války a s otázkou, jak se má v dané situaci zachovat žena. Její nečekaná, pro mnohé provokativní odpověď, která odmítá přijmout zhoubnou dualitu fronty a týlu, se snaží proniknout klamavými zástěrkami onoho míru, jenž je pouze pokračováním války jinými prostředky, a vede k rozboru oné agresivity, jež hluboce proniká i sférami kultury a vzdělanosti a vybíjí se v ponižování žen. Vlastní pokoj, text přednášek pronesených roku 1928 na dvou anglických dívčích vysokých školách, se řadí ke klasickým dílům feministického myšlení. Otázka vztahu žen a literatury se stala Woolfové příležitostí k zamyšlení, ve kterém obratně využívala žánry literární analýzy, společenské kritiky, vyprávění a meditace a spojila vážnost s úsměvným nadhledem. Čtenář cítí, že i u Woolfové je tvůrčí duch onou „žhavou tavnou směsí“ prostou zloby a slučující obě pohlaví, již nachází u Shakespeara, a právě proto její eseje zůstávají nadčasové.

 
Tajemství závoje

Tajemství závoje

BULBECK Soňa

Touha odhalovat tajemství dříme v každém z nás... prostě jsme od přírody zvědaví. České nevěsty bývají při svatebním obřadu zahalené průsvitným závojem ovšem to, cose skrývá pod ním, není pro ženicha žádným tajemstvím. Svou vyvolenou viděl předtím už mnohokrát. V Saúdské Arábii černý, neprůhledný závoj zvedne ženich z tváře své manželky až o svatební noci, a tehdy poprvé uvidí, s kým se vlastně oženil… V Saúdské Arábii se život stále řídí tzv. hidžra kalendářem a podle něj se píše rok 1442, což byl u nás stále ještě „temný středovek“. A hidžra kalendář není jediným rozdílem mezi životem, na jaký jsme zvyklí u nás, a životem v Saúdské Arábii... těch rozdílů je poměrně dost a někdy je opravdu těžké pochopit tuto zemi plnou kontrastů a tajemství. Autorka knihy, slovenská spisovatelka Soňa Bulbeck, je ovšem ukázkovým příkladem toho, že se to dá. V Saúdské Arábii žila šest let se svým britským manželem a měla tak možnost nahlédnout skutečně „pod pokličku“ této tajuplné, ale přeci jen pozvolna se světu otvírající, země.